Kategoriler
Genel

BORNOVA ARAÇ KİRALAMA ŞİRKETİMİZDE HER ARAÇ TESLİMİNDEN SONRA DEZENFEKTAN İŞLEMLERİ YAPILMAKTADIR

Temizlik ürünleri daha çok kirlerin ortamdan uzaklaştırılması ve temizlik amacıyla kullanılırken, dezenfektanlar kişilerin genel ve özel hijyeni, araç-gereç hijyeni ve çalışan personel hijyeninin sağlanması amaçlarıyla mikroorganizmaların ortamdan uzaklaştırılması için kullanılmaktadır. Kullanılacak temizlik ürünleri ve dezenfektan seçiminde temizlik ve dezenfeksiyon sağlama etkinliğinin yanı sıra sağlık üzerine olabilecek olumsuz etkileri de dikkate alınmalıdır. Bu derlemede, dezenfektanların etki mekanizmaları, kullanım alanları kimyasal ve sağlık etkileri özetlenmiştir.

Dezenfektana Ait Nedenler

1- Yoğunluk: Kimyasal maddeler yoğun eriyikler halinde iken mikrobisid, sulu veya düşük konsantrasyonlarda da mikrobistatik etkiye sahiptirler. Ancak, yoğun eriyikler, ekonomik olmadığı gibi, hem vücuda ve hem de eşya üzerine zararlı etkide bulunurlar. Yoğunluğun artması ile mikrobisidal etki arasındaki bu bağlantı devamlı değildir. Belli bir konsantrasyondan sonra, artık tesirin değişmediği görülür. Örn. dezekfektanın başlangıçtaki yoğunluğu %1 iken, bu %2‘ye çıkarılırsa etkisinin de, bir misli artacağı anlamına gelmez veya etki bir misli artmayabilir (belki, bir miktar artabilir). İkinci kez yoğunluk bir kat daha (%4) artırılırsa, öldürme oranında eskiye oranla büyük bir artış görülmez. Bu durum, konsantrasyonun artmasıyla, öldürme oranının sabit kaldığı bir düzeye kadar devam eder. Bundan sonra yoğunluk artsa da, öldürme oranı değişmez. Bu nedenle de, dezenfektanların en iyi etki sağladığı bir optimal yoğunlukları vardır. Bu optimal yoğunluk fenol için %2-5‘dir.

2- Kimyasal yapısı: Dezenfektanlar kimyasal yapılarına göre organik ve inorganik olmak üzere 2 kısma ayrılırlar. Organiklerin etkisi yapılarındaki karbon ve hidrojen sayıları ile orantılı olarak artar. İnorganiklerin tesiri ise bunların suda iyonize olma kabiliyeti ile ilişkilidir. Fazla iyonize olabilen asitler (HC, H2SO4, vs.) veya alkaliler (NaOH, KOH, vs.), etki bakımından, daha az iyonize olanlardan, daha fazla etkiye sahiptirler.

Mikroplara Ait Nedenler

1- Mikroorganizmaların karakteri: Dezenfektanların etkili olabilmesinde mikropların karakterlerinin önemi fazladır. Vejetatif formlar, genellikle, kapsüllü olanlardan ve sporlardan çok daha duyarlıdırlar. Etrafında balmumu tabakası olan Mikroorganizmalar dezenfektanlara, diğer etkenlerden, daha fazla direnç gösterirler. Mantarlar ve mantar sporları da dezenfektanlara karşı genellikle az duyarlıdırlar.

2- Mikroorganizmaların yaşı: Üreme ve yayılma döneminde olan mikroplar, durma ve ölme periodundan, daha hassastırlar ve kısa bir süre içinde dezenfektanlar tarafından ortadan kolaylıkla kaldırılabilirler. Tek bir mikroorganizmadan oluşmuş kültürdeki bütün mikropların dirençleri birbirinin aynı olmayıp aralarında farklar vardır. Bazılarının az, diğerlerinin ise çok dirençli olmasına karşın populasyonun büyük çoğunluğu ortalama bir duyarlığa sahiptir ve bu değerler, birbirine yakındır. Ekstrem limitlere sahip (çok az ve çok fazla duyarlı) bakterilerin sayısı ise genellikle azdır. Bu durum normal bir dağılım karakteri gösterir. Böyle bir populasyonda, çok duyarlı olanlardan, az duyarlı olanlara doğru ölme süresinde bir uzama görülür. En duyarlılar ilk önce ve daha az duyarlılar da, direnç sırasına göre, daha sonra ölürler.

3- Mikroorganizmaların sayısı: izmir bornova araç kiralama ile hizmet aldığınız aracın Dezenfekte edilecek ortamda ne kadar fazla ve aynı zamanda çeşitli tür ve karakterde mikrop bulunursa, bunları öldürmek için geçen süre de o oranda fazladır. Çok kontamine yerler, malzeme, eşya, v.s. için süre normalinden daha fazla olmalıdır.

4- Mutantlar: Dezenfektanlar uygun seçilmez, yoğunluğu iyi ayarlanmaz ve yeterli süre boyunca kullanılmazlarsa hem etkisi istenilen derecede olmaz ve hem de o dezenfektana karşı dirençli yeni generasyonlar meydana gelebilir. Bu oluşan nesiller, artık o dezenfektandan etkilenmezler. Böyle durumları göz önüne alarak dezenfektanların seçimini iyi yapmalı, prospektüse uygun olarak kullanmalı ve icap ederse başka bir etkili dezenfektandan da yararlanmalıdır.

Kategoriler
Genel

PEKE OTO KİRALAMA SİSLİ HAVALARDA ALINACAK ÖNLEMLER

Sonbahar ve kış mevsiminde özellikle şehirden uzak yerlerde, hatta bazen şehrin tam ortasında karşılaştığımız sisli havalar, araç kullananlar tarafından pek coşkuyla karşılanmaz. Çünkü sis, her ne kadar güzel manzaralar oluştursa da görüş mesafesini daraltır ve sürüşü zorlaştırır. Fakat doğanın bir gereği olan bu durumda bile usta şoför olmak sizin elinizde. Tek yapmanız gereken sisli havada sürüş tekniklerini bilmek.

SİSLİ HAVALARDA HANGİ FARLAR YAKILIR?

izmir sokaklarında bornova araç kiralama ile bizden hizmet almışsanız sizin canınız aracımızdan daha önemlidir. Sisli havalarda far seçimi çok önemli. Görüş mesafesinin daraldığı bu durumlarda farlar bize bir hayli yardımcı olacak. Sisli havalarda alınacak önlemler arasında bulunan farların doğru kullanımı, güvenli sürüşün ilk adımı. Sisli havada en iyi far kullanım şekli, kısa farları kullanmak ve bunun yanında sis farlarından yararlanmak. Hem sis hem de kısa farların açık olması, diğer sürücüler tarafından kolayca fark edilmenizi sağlar. En uzak mesafeyi görmek amacıyla sisli havalarda uzun farları yakma fikri sıcak gelebilir, fakat bu yanlış bir tercihtir. Sisli havalarda uzun far kullanımı, sisli bölgenin tamamen ışıkla kaplanmasına neden olur ve görüşünüzü ciddi anlamda engeller.

DÖRTLÜ İKAZ LAMBALARINI UNUTUN

Sisli havalarda sürüş kurallarından biri de dörtlü ikaz lambalarıyla ilintili. Hareket halindeyken dörtlü ikaz lambalarını kullanmamaya özen göstermelisiniz. Adı üstünde, bu bir ikaz şeklidir ve amacı dışında kullanılmaması gerekir. Arkadaki sürücü ona sinyal gönderdiğinizi düşünüp sizi takip edebilir. Bu da takip mesafesinin azalmasına ya da yanlış anlaşılmalara sebep olabilir.

TAKİP MESAFESİNİ AYARLAYIN.

Sisli havalarda ne kadar aceleniz olursa olsun hız yapmak doğru bir seçim değildir. Hatta yol üzerinde izin verilen hız limitine uyum sağlamak bile sisli havalarda geçerli olmayabilir. Bu nedenle takip mesafesine uygun bir hız tercihi belirlemek, sisli havalarda alınacak önlemler arasında bulunuyor. Yoğun siste öndeki aracın ne yapacağını tahmin etmek güçleşeceği için normal hava şartlarında belirlediğiniz takip mesafesini 2 katına çıkarmanızda fayda var.

!!!!!!!!!!!!!!!!!   ZEMİNE DİKKAT    !!!!!!!!!!!!

Sisli havada araba kullanmak görüş mesafesini daraltır. Fakat zemin kayganlığı genelde dikkat edilmeyen bir ayrıntı olarak kalır. Sis, zeminin kayganlaşmasına neden olur. Sisli havalarda takip mesafesini önemsemek hem yeterli görüş hem de fren mesafesini ayarlamak için faydalı olacaktır.

OTOYOL VE YOLLARDAKİ ÇİZGİLERİ REHBERİNİZDİR

Sisli havalarda, yol çizgileri ve yol işaretleri size bir hayli yardımcı olacak. Bunun için rehberiniz önünüzdeki araç değil, yol çizgileri ve levhalar olmalı. Sisli havada diğer sürücülerin reflekslerine göre hareket etmek tehlikeli olabilir.

Kategoriler
Genel

PEKE OTO KİRALAMA OTOMATİK VİTES ARAÇ NASIL KULLANILIR

izmir bornova oto kiralama ile sizlerde doyasıya araç kiralama keyfi yaşayabilirsiniz. Peke oto kiralama sizler için bilgiler sunmaktadır. Bu günkü konumuzda otomatik vites araç nasıl kullanılır sizlere onu anlatacağız. izmir bornova oto kiralama ile farkımızı hissetmeniz dileğiyle.
Aracı kendine göre ayarla. Koltuğunu, hem dışarıyı rahatça görebileceğin hem de tüm kontrollere zahmetsizce ulaşabileceğin biçimde ayarla. Aynaları, arabanın arkasını ve yanlarını açık seçik görebileceğin konuma getir. Sürmeye başlamadan önce otomobilin kör noktalarını öğren ki dönüş yapmadan ve şerit değiştirmeden önce kontrol edebilesin.

Kontrolleri öğren. İşe başlamadan önce gaz ve fren pedallarının, direksiyonun, vites kolunun, sinyal kontrollerinin, buz çözücünün ve sileceklerin yerini bilmek çok önemli.

 • Gaz ve fren pedalları ön alt kısımda, ayaklarını koyduğun yerdedir. Fren solda, gaz sağda bulunur.
 • Direksiyon, sürücü konsolunun ortasındaki büyük simittir. Sağa sola döndürdüğünde aracın tekerlekleri de iki yana döner.
 • Direksiyon kolonunun üstünde (genelde solda) küçük bir kol bulunur. Bu kol ortada durur ve yukarı ya da aşağı konuma getirilebilir. Bu, dönüş sinyalidir. Genelde direksiyon simidinin solunda, direksiyon kolonundaki kolların ya da konsolun üstünde bulunan kontroller farları açıp kapamaya yarar.
 • Vites kolunun olabileceği başlıca iki yer var. Ya direksiyon kolonunun sağındadır ya da şoför ve ön yolcu koltuklarının arasındadır. Vites kolunda genelde “P”, “D”, “N”, “R” harflerinin ve birkaç rakamın yer aldığı bir vites göstergesi bulunur. Vites kolu direksiyon kolonundaysa vites göstergesi genelde gösterge panelinde, hız göstergesinin altında olur.
 • Emniyet kemerini bağla. Senin de, aracına binen tüm yolcuların da emniyet kemerleri daima bağlı olmalı
 • Aracı çalıştır. Sağ ayağını fren pedalına sonuna kadar bastır, sonra kontak anahtarını takıp saat yönünde çevirerek aracı çalıştır
 • Vites seç. Ayağını fren pedalından kaldırmadan vites kolunu “Drive” (sürüş) konumuna getir. Bu vites, “D” harfiyle belirtilir ve başarılı bir biçimde vites değiştirdiysen göstergede vurgulu biçimde gösterilecektir.
  • Vites kolu direksiyon kolonundaysa önce kolu kendine doğru çek, sonra aşağı ya da yukarı hareket ettirerek vites seç.
  • Vites kolu yerdeyse genelde vites kilidini açan bir düğmesi bulunur. Bu düğmeye basarak vites kolunu hareket ettirebilirsin.
  • El frenini indir. Bu ya iki koltuk arasındaki bir kol biçimindedir ya da ayağını koyduğun yerin en solundadır. El frenini hareket ettirmeden önce bir mandalı açman ya da üstündeki bir düğmeye basman gerekebilir.
  • Çevreni kolaçan et. Yakınında hareketli nesneler ya da birileri olup olmadığını görmek için arabanın tüm etrafını, ölü noktalar dâhil kontrol et. Gözlerini hiçbir zaman gideceğin yönden ayırma.
  • Arabayı hareket ettir. Fren pedalındaki ayağını hafifçe kaldırdığında araba hareket etmeye başlayacak. Ayağını frenden kaldır, aynı ayağınla hafifçe gaza basarak arabayı hızlandır. Normal yolda ilerlerken hız değiştirdiğin için vites değiştirmen gerekmez.
  • Arabayı döndürmek için direksiyonu çevir. Vites “Drive” modundayken araç, direksiyonu sola çevirdiğinde sola, sağa çevirdiğinde sağa döner.
  • Arabayı yavaşlatmak ya da durdurmak için frene bas. Sağ ayağını gaz pedalından çekip frenin üstüne koy ve arabanın bir anda durmaması için yavaşça pedala baskı uygula. Aracı tekrar hareket ettirmek istediğinde ayağını yine gaz pedalına koy.
  • Arabayı park et. Gideceğin yere varınca fren pedalına giderek artan bir basınç uygulayarak aracı tamamen durdur ve vites kolunu tekrar “P” (park) konumuna getir. Kontak anahtarını saat yönünün tersine döndürerek arabayı stop ettir. Çıkmadan önce farları söndürmeyi ve el frenini çekmeyi sakın unutma.
  • Geri git. Geri gitmek istiyorsan unutma ki geri vitese geçmeden ya da geri vitesten çıkmadan önce araç tümüyle durmuş olmalı. Vites kolunu “R” (reverse) ile işaretli konuma getir, aracın yanlarını ve gerisini kontrol edip bir engel olup olmadığına bak. Ayağını frenden hafifçe kaldırıp gaz pedalına koy.
   • Geri viteste dönüş yaparken araç, direksiyonu ne tarafa çevirirsen oraya gider. Tek fark geriye gitmen; yani aracın önü değil arkası yön değiştirecek.
   • Boş vitesi kullan. N (neutral) ile gösterilen boş vites normal sürüş sırasında değil, yalnızca aracın hızını kontrol etmen gerekmediğinde kullanılır. Buna motoru stop ettirmeden kısa süre park etmeyi ya da aracın çekildiği/itildiği zamanı örnek verebiliriz.
   • Küçük vitesleri kullan. “1,” “2” ve “3” olarak işaretlenmiş vitesler küçük vitesler olarak bilinir. Bunlar asıl freni yıpratmak istemediğinde bir tür motor fren sistemi olarak kullanılabilir. Dik yokuşlardan aşağı inmek bu tekniğin iyi bir örneği. Ama birinci vitesi yalnızca çok yavaş gitmen gerektiğinde kullanmalısın. Bu viteslerden Drive (sürüş) vitesine geçerken aracı durdurman gerekmez.
Kategoriler
Genel

PEKE OTO KİRALAMA İKİ ARAÇ ARASINA ARACIMI NASIL PARK EDERİM

Nasıl İki Araç Arasına Paralel Park Ederim?

Aracımı nasıl park ederim? sorusunun detaylarını aşağıdaki 10 maddelik listeden öğrenebilirsiniz.

 1. Park ederken ilk yapmanız gereken park edeceğiniz yerin genişliğinin uygun olmasıdır. Çünkü hem park ederken hem de park yerinden çıkarken herhangi bir hasara uğramamanız için park etmenize yetecek bir mesafeye ihtiyacınız var.
 2. Park etmek için yeterli mesafeyi bulduğunuzda park edeceğiniz alanı geçerek öndeki arabaya paralel olacak bir biçimde hizalanın.
 3. Öndeki araçla mesafenin yarım metre olması yeterlidir.
 4. Daha sonra aynalardan trafiği kontrol etmenizin ardından trafik müsait ise direksiyonunuzu tam sağa kırın ve geri geri gitmeye başlayın.
 5. Arkadaki aracın plakasını yan aynada görene kadar devam edin. Plakayı gördüğünüzde hep söylenen 45 derecelik açıyı yakalamış olacaksınız.
 6. Aracınızın ön kapısı park etmeyi planladığınız aracın tamponu ile aynı hizaya gelince direksiyonu ters istikamette çevirerek toplayın ve düz devam edin.
 7. Aracınız kaldırımla paralel hale geldiğinde aracınızı düz vitese alın ve biraz ileri doğru hareket ettirin.
 8. Aracınızın öndeki ve arkadaki araçlara mesafesi uygun ise aracınızı durdurabilirsiniz.
 9. Aracınzın diğer araçlarla aynı hizada olmasına dikkat edin.
 10. Zorlanmadan park edebilmeniz için pratik yapmanız şart. Bu yüzden bir defada sakın pes ETMEYİN.
Kategoriler
Genel

izmir bornova rent a car şirketi

izmir bornova rent a car şirketleri içerisinde yer alan ve bir izmir bornova rent a car şirketi olan peke otomotiv, sizler için uyarılarda bulunmaya devam ediyor.  Sizlerin can güvenliği, mal güvenliği bizim önceliğimizdir. izmir bornova rent a car şirketi arıyorsanız önce kazancına değil, müşterinin memnuniyetine bakan bir izmir bornova rent a car şirketi bulmalısınız. Peke otomotiv in ilk önceliği siz değerli ziyaretçi ve müşterilerinin konforu ve her türlü güvenliğini ön planda tutarak, rahat ve güven dolu bir yolculuğu sağlamaktır. Aşağıdaki sizler için bulunacağımız uyarılara mutlaka göz atmalısınız. izmir bornova rent a car şirketi olan peke otomotiv araç kiralama hizmeti vermenin yanı sıra sizlere alınacak önlemlerdende bahsetmektedir.

Keskin Virajlar ve Manevra Yapmak

Virajlar birçok sürücünün endişe ettiği hatta panikle hata yaptığı alanlardır. Belki de otomobil kullanmanın en eğlenceli olduğu bu alanlarda yapmanız gereken iki önemli şey var. Birincisi pür dikkat yola odaklanmak ve virajın keyfini çıkarmak; ikincisi ise hızınızı ayarlamaktır. Dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle;
Özellikle keskin virajlar söz konusu olduğunda, en temel konu “slow in-fast out” (yavaş gir, hızlı çık) tekniğidir. Bu teknik aracınızın viraja girmeden önce yavaşlamasını ve virajdan çıktığınızda da en ideal hata ek olarak hızda olmanızı sağlamaktadır.
Virajlı yollarda hız dışında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da yolun ne kadar geniş tutulacağıdır. Dönüş sırasında izlenilmesi gereken en doğru yol virajı dışarıdan dönmektir. Yani eğer viraj sağa doğru dönüyorsa aracınız yolun soluna yanaşmalı; sola doğru dönüyorsa da yolun sağına yanaşmalıdır.
Manevra konusunda ise sağa dönüşlerde dönüş işareti verildikten sonra; sağ şeride ya da işaretle dönüş izni verilen şeride girmelisiniz. Bu aşamadan sonra hız azaltmanız gerekiyor. Dönüş, dar bir kavis şeklinde gerçekleşmelidir ve bu sırada ilk geçiş hakkının yayalar ve bisiklet kullanıcılarında olduğu unutulmamalısınız. Sola dönüş için yapılacak manevra da aynı şeklinde gerçekleşir sadece hareketlerin tam tersini yapmanız gerekiyor.
Virajlarda nasıl dönülmesi gerektiği ile ilgili daha fazla bilgi almak için Usta Sürücünün Viraj Dönüş Teknikleri Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Kategoriler
Genel

GÜNLÜK OTO KİRALAMA ŞİRKETİ – PEKE – USTA ŞÖFÖR DÖNÜŞ TEKNİKLERİ

izmir Bornova günlük araç kiralama şirketi olan peke otomotiv siz değerli ziyaretçilerine içerik üretmeye devam ediyor.

Ehliyeti olan herkes bornova günlük araç kiralama hizmetinden faydalanabilir ve araba kullanabilir ama iyi sürücü olmak başka bir şeydir. izmir bornova günlük araç kiralama hizmetinden faydalanarak bornova içerisinde Araba sürmek, trafik kurallarına uymanın yanında belli bir içgörü de gerektirir. Trafik kazalarının en çok yaşandığı yerlerden biri olan keskin virajlarda arabayı iyi kullanmak da iyi bir şoför olunduğunun önemli göstergelerinden biridir.

Peki, bornova günlük araç kiralama hizmetinden faydalandınız… virajda araba nasıl kullanılır? Sizi iyi bir şoför yapacak viraj teknikleri nelerdir? bunlarıda bilmeniz gerekmezmi?

Viraja Girerken Vites Küçültmek

Viraja girdiğinizde merkezkaç kuvveti ile karşı karşıya kalırsınız. Bu durumda arabanız düz yoldaki gibi dengeli gitmez; çünkü iç ve dış taraftaki tekerleklere farklı ağırlıkta yük biner. Böylece araç, yana doğru yan yatma eğilimi gösterir. Bunu engellemek ise virajdayken değil; viraj almadan vites küçültmekle mümkündür. Virajın içindeyken vitesi küçültüp aracın hızını kesmek, ani fren etkisi yaratır ve aracınız savrulabilir. Viraja girmeden vitesi küçültün, direksiyonu çevirdikten sonra frene basın, virajdan çıktıktan sonra hafifçe gaza basarak hızlanın. izmir bornova günlük araç kiralama hizmeti alma yanı sıra tedbirinizide mutlaka almalısınız.

Bakış Açısını Doğru Ayarlamak

Virajdayken mümkün olan en uzak noktayı görebilmek, güvenli sürüş için gereklidir. Bu yüzden virajın iç tarafından uzaklaşmalısınız. Yani viraj sağa dönüyorsa sola, sola dönüyorsa sağa doğru arabanızı konumlandırmalısınız. Virajın sonunu görene kadar da bu şekilde yol almalısınız. Böylece virajdayken karşıdan gelen arabaları da daha rahat görürsünüz.

Virajın yönüne bakmadan direksiyonu erkenden içe doğru çevirirseniz bir süre sonra arabanız virajın dışına doğru kaymaya başlar. Bu da sizi, direksiyonu daha fazla virajın içine doğru çevirmeye iter. Sonuç ise arabanızın dengesinin bozulması olur.

Kategoriler
Genel

Bornova Oto Kiralama PEKE OTO KİRALAMA ŞİRKETİ

Sitemizde yer alan önemli bilgiler, Bornova oto kiralama şirketi Peke Otomotiv den siz değerli ziyaretçilerine açıklayıcı önemli tedbirler. Sizlerde izmir bornova oto kiralama firması olan peke otomotiv in sizlere sunduğu makalemizdeki tedbirlerden faydalanarak can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atmayın.

PEKE – Bornova oto kiralama firması ilk soruya, Araç Kullanırken Takip Mesafesi Ne Kadar Olmalı? ile başlamak istiyor….

Trafikte hareket halindeyken en az kendi sürüşünüz kadar diğer şoförlerin sürüş tekniğine de dikkat etmelisiniz. Trafik içinde araçların arasındaki mesafenin korunmuş bir vaziyette olması da bu konuda önemli bir noktadır. Aracınızın hızı ne kadar ise takip mesafesi en az hızınızın yarısı kadar olması gerekiyor. Unutmalısınız, “ne kadar hızlı gidiyorum” diye değil; “ne kadar zamanında hızımı azaltıp durabileceğim” diye düşünerek odaklanmanız gerekiyor. Örneğin, saatte 50 kilometre hızla ilerliyorsanız önünüzdeki araç ile takip mesafeniz 25 metre kadar olmalıdır. bunu bornova oto kiralama firması olan PEKE Sizlere mutlaka tavsiye etmektedir.

Ani Duruşlarda Fren Pedalına Nasıl Basılır?

Artık zorunlu olarak araçlarda Kilitlenmeye Karşı Fren Sistemi (ABS) bulunuyor. Sistem sayesinde aranızın kızak denilen şekilde sürüş çizgisinden savrulmuyor. Ani frenlerde ise sistemin yardımı dışında yapmanız gerekenler bulunuyor. Bunlar;
Doğru zamanda ve uygun bir pozisyonda frenleme yapmak istiyorsanız manuel araçlar için fren ile debriyaja aynı anda basmanız gerekiyor. Bu şekilde frene bastığınız zaman motor devre dışı kalır ve aracı ileri götürme hızı yavaşlar. Otomatik vitesli araçlarda ise frene basmanız yeterli olacaktır.
Normal bir durumda ise aracının hızını fren sistemi ile düşürebilirsiniz. Aracınızın hızını yeterince düşürdüğünüzde de debriyaja basabilirsiniz. Yine otomatik vitesli aracınız varsa tek yapmanız gereken frene basmaktır.
Yokuşta Araba Kaldırmak

Yokuş üzerinde bulunan aracınızın kaldırılması düzlük yerlere göre daha fazla azim ve çaba gerektiriyor. Aracınızı çalıştırdıktan sonra el freni ile sabit bir hal almalısınız. Araç vitese takıldıktan sonra sol ayak ile debriyaj pedalına basmanız gerekiyor. Sağ ayağınız ile normalde yaptığınızdan biraz daha fazla gaz pedalına basmalı ve aynı zamanda sol ayağınızı debriyaj pedalından yavaşça kaldırmaya başlamalısınız. Bu esnada el frenini boşalttığınız an aracınız hareket edecektir.

İzmir oto kiralama firması olan peke, sizlere bu gibi faydalı konuları aktarmaya devam edecektir.

Kategoriler
Genel

PEKE – BORNOVA ARAÇ KİRALAMA – 15 HAYAT KURTARICI MADDE

İZMİR BORNOVA ARAÇ KİRALAMA firmaları arasında en kaliteli hizmeti sizlere sunmayı ilke edinmiş, izmir bornova araç kiralama şirketi PEKE Otomotiv siz değerli ziyaretçilerine tavsiyeler sunar.

Trafikte birtakım kurallara dikkat ederek hataların önüne geçilebilir. Bu kurallar basit olsa da sürücülerin ve yolcuların güvenliğini sağlamak, çoğu zaman dikkatten kaçmaktadır. Genel olarak herkesin uyması gereken bu kurallar sürücülerin trafikte işini kolaylaştıracak türden. Trafikte olası hataları en aza indirmek, trafik kazası riskini ortadan kaldırmak için aşağıdaki 15 hayat kurtarıcı madde ile yolların ustası olabilirsiniz.

izmir bornova araç kiralama şirketi olan PEKE Otomotivden Öneriler;

Her koşulda yavaş gitmek doğru bir davranış değil. Bu genelde arkadaki sürücüyü rahatsız eden bir durumdur. Siz siz olun sol şeritte 50 ile gitmek gibi bir hataya sakın düşmeyin. Eğer yavaş gitmeyi tercih ediyorsanız, orta veya sağ şeridi kullanın.

Sinyal vermekte gecikmeyin. Sağa ya da sola dönmeden önce mutlaka sinyal kolunu kullanın.

Yoldayken hafif bir yağmur çiseliyorsa, sileceklerinizi son hızda çalıştırmayın. En düşük seviyede çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Arka camınızda buğulanma olduğunda, arka cam rezistansını çalıştırın. Böylece buğulanma kısa sürede azalacaktır.

Otoyollarda giderken 10 veya daha fazla araçtan oluşan konvoylarda, öndeki aracı dibine girerek takip etmeyin.

Otoyollarda dikkatli olmanız gereken bir diğer konu ise “hız devamlılığı”dır. Otoyollarda belli hız oranında gidilmesi gereklidir. Bazı sürücüler otoyoldan çıkmaya yakın henüz otoyoldayken hızlarını düşürmeye kalkarlar. Bu hiç de doğru bir davranış değildir. Bu şekilde arkalarındaki trafiğin karışmasına neden olurlar. Sağ şeride geçtikten sonra yavaşlamak daha uygundur.

Yağmurlu havalarda otomobilinizin ön ve yan camlarında buğulanma meydana gelebilir. Böyle bir durumda otomobilinizin havalandırma sistemini çalıştırıp defrost ayarına getirmenizi öneririz. Ayrıca arabanızda klima varsa, yağmurlu havalarda klimayı çalıştırarak aracınızın camlarındaki buğuyu giderebilirsiniz. Klima, aracın içindeki nemli havayı alacağından buğuyu yok edecektir.

Yağmur durduktan sonra sileceklerinizin çalışıyor durumda olmamasına dikkat edin.

Soğuk havalarda ağaç ve köprü gibi bölgelerin gölgesinde olan alanlarda aşırı buzlanma oluşabilir. Bu tip bölgelerde dikkatli olun.

bornova araç kiralama şirketi peke otomotiv tecrübe ile sabit bilgileri aktarmaya devam ediyor. Yağmurlu havalarda farlarınızı yakmayı ihmal etmeyin. Bu sayede camlarındaki buğuyu gidermemiş sürücüler sizi daha rahat görecek, bir anda sizin şeridinize girmeye kalkışmayacaklar.

Yağmurun ilk başladığı zaman, şiddetli yağdığı zamana göre daha tehlikeli olur. Bu gibi durumlarda dikkatli olmanızda fayda var.

Emniyet kemerinizi takarken, emniyet kemerinin alt kısmını midenize değil kalça kemiğinizin üzerine denk getirmeye çalışın. Herhangi bir kaza durumunda kalça kemiğiniz daha dayanıklıdır.

Eğer direksiyonu tek elinizle tutacaksanız, elinizi saat 12 değil saat 6 pozisyonunda tutmaya özen gösterin.

Otomobilinizin şoför tarafında hava yastığı bulunuyorsa direksiyonu saat 9:15 pozisyonunda tutmaya özen gösterin. Bu şekilde hava yastığı yüksek açıldığından bileklerinizin kırılma ihtimali azalır.

Herhangi bir yokuşun bitiminde kırmızı ışıkta duracağınız zaman, öndeki araçla aranızda en az 2 metre boşluk olmasına dikkat edin. Bu sayede önünüzdeki sürücü amatör olup kalkış sırasında arabayı kaydırsa bile size çarpma ihtimali azalır. Basit bir tedbirle olası bir kazayı önlemiş olursunuz.

izmir bornova araç kiralama firması olan PEKE Otomotiv sizlerin can sağlığı için bu makaleyi hazırlamıştır.

Bu saydığımız kurallara dikkat ederek kazasız bir yolculuk geçirmeniz mümkün. Ancak elinizde olmayan sebeplerden veya bir anlık dalgınlıkla trafik kazası ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Kaza sonucu üçüncü şahıslara zarar gelmesi veya aracınızın hasar görmesi durumunda en büyük destekçiniz trafik ve kasko sigortanız olacaktır. Bu tip zararları güvence altına almak için aracınızın trafik ve kasko sigortalarını yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kategoriler
Genel

PEKE oto Kiralama izmir Bornova Araç kiralama şirketi

Peke Oto sayesinde bornova araç kiralama şirketi ile neler kazanırsınız? İş hayatınızın stresi, yoğunluğu, sorumlulukları sizleri yeterince yoruyor. Bir de bunun üzerine kullandığınız otomobilin sorumlulukları eklenince işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Peke Oto sayesinde bornova araç kiralama hizmeti aldığınız takdirde aracınızın sigortası ile, vizesi ile, trafik cezaları ile, bakımı ile lastiği ile ogs (otomatik geçiş sistemi), hgs (hızlı geciş sistemi)’si ile vergilerini ödemek ile ve daha sayamadığımız bir çok sorumluluk ile biz ilgileniyoruz. İşimiz, işinizi kolaylaştırmak.

En uygun fiyat garantisi ile İzmir ‘in her noktasına hizmet veriyoruz. Havalimanı transfer, otogar transfer ve ya istenilen herhangi başka noktaya transfer işlemleri ile Peke Oto bornova araç kiralama 2012’den beri yanınızda. Dezenfekte edilmiş zengin filosu ile istediğiniz otomobil bir telefon kadar yakınınızda.

Şimdi siz de hem sorumluluklarınızdan kurtulmak hem de en uygun fiyata en iyiye sahip olmak için lütfen www.pekeotokiralama.com sitesi üzerinden ya da whatsap destek hattı üzerinden aracınızı ayırtın. bornova araç kiralama şirketi olarak sizlerin hizmetinizdeyiz.
Siz sorunsuz bir yolculuk yapın diye işleriniz asla aksamasın diye biz gece gündüz çalışıyor sizlere sonsuz çözümler sunuyoruz.

sizlerde izmir bornova oto kiralama şirketi arıyorsanız bizi mutlaka denemelisiniz!

Kategoriler
Genel

İZMİR BORNOVA OTO KİRALAMA – pekeotokiralama.com

izmir Bornova oto kiralama hizmeti Erken rezervasyon avantajı ile dezenfekte edilmiş aracını Peke Oto Kiralama’dan hala ayırtmadın mı? Bornova oto kiralama ve izmir İç hat seferlerinin açılacağı Şehirler arası kısıtlamanın sona ereceğini ve yazın bu en sıcak günlerinin başlayacağı Haziran ayında sen de otomobilsiz kalmamak İçin şimdi bornova oto kiralama şirketi pekeotokiralama.com adresinden rezervasyonunu yaptır. Üstelik Yaptırmış olduğunuz rezervasyonu iptal etmek ise ücretsiz.

En iyi fiyat garantisi ile Peke izmir bornova Oto Kiralama günlük araç kiralama, haftalık araç kiralama, aylık araç kiralama ve yıllık araç kiralamadan filo araç kiralamaya kadar tüm araç kiralama işleriniz ve ihtiyaçlarınız da sizlerin yanında.
Peke oto kiralama yol yardım ekibi 7gün 24 saat sizin yanınızda yanı başınızda. Her ne kadar hastalık azalmış gibi görünse de biz tedbiri elden bırakmıyor yıl sonuna kadar tüm araçları dezenfekte etme garantisi veriyoruz. Peke bornova Oto Kiralama şirketi sağlıklı sürüşler, başarılı işler diler..

Kategoriler
Genel

Bornova günlük araç kiralama – PEKE Oto Kiralama

İzmir Bornova’da merkezi bulunan Peke Oto Kiralama bornova günlük araç kiralama, bornova haftalık k araç kiralama ve bornova aylık araç kiralama ve yılık araç kiralama alanında güven ve titizlik ile müşterilerine hizmet veriyor. “En iyi fiyat garantisi” sloganı ile müşterilerine en iyi hizmeti en uygun fiyata sağlıyor.

Bornova Günlük Araç kiralama nın tüm süreçlerinde sürekli olarak 7/24 müşterilerine en iyi hizmeti yaşatma anlayışı ile sektöründe her zaman müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutma hedefindedir.

Son günlerde yaşanan üzücü hastalık (covid-19) sebebi ile her ne kadar sevdiklerimizle sevdiğimiz yerlere gidemesek de pek yakında eski sağlığımıza ve mutlu günlerimize geri dönüncez. Peke Oto Kiralama olarak tüm müşterilerimize dezenfekte edilmiş araçlarımızı sunmak ve bornova günlük araç kiralama için sizlere en iyi hizmeti vermekten memnuniyet duyuyoruz.
Sağlık ve kamu çalışanlarına eksta %20 indirim kampanyası ile biz de bu zor günlerde onların yanındayız.

Siz de bornova günlük araç kiralama hizmetinden yararlanmak Erken rezervasyon yaptırarak tatil günlerinizde ya da iş seyahatlarinizde ihtiyacınız olan dezenfekte edilmiş otomobili internet sitemizden ya da araç danışmanlarımızdan bornova günlük araç kiralama olarak ayırtabilirsiniz. Hem de ücretsiz rezervasyon iptali ile.. Bizi tercih ettiğiniz için çok ama çok memnun kalacaksınız.

Kategoriler
Genel

bornova uygun araç kiralama

Bornovada uygun araç GÜNLÜK HAFTALIK VE YILLIK ARAÇ KİRALAMA İçin bizden fiyat alın.

Kategoriler
Genel

Bornova Günlük Araç Kiralama

Bornovada günlük,haftalık,aylık,yıllık araç kiralama en iyi şartlarda araç kiralama hizmeti sunmaktayız.

Kategoriler
Genel

izmir araç kiralama şirketi

PEKE Otomotiv alım satımda faaliyet göstermek üzere 2012 yılında kurulmuştur. Zaman içerisinde müşterilerimizin izmir bornova araç kiralama ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda PEKE Otomotiv bünyesinde Peke Oto Kiralama en uygun fiyata araç kiralama, filo kiralama, günlük araç kiralama, haftalık araç kiralama, aylık araç kiralama ve yıllık araç kiralama hizmetlerine de başlamıştır.

Peke Rent A Car olarak Bornova oto kiralama hizmeti  ile beraber araç kiralama, rent a car ve izmir havalimanı araç transferi ve otogar oto transfer hizmetleri sağlamaktadır.

En uygun fiyatlar ile en kaliteli hizmetleri bir araya getirme başarısını gösteren Peke Rent a Car kısa süre içerisinde Türkiye’nin lider günlük kiralama şirketleri arasına girmeyi hedeflemektedir.

Büyüme anlayışı doğrultusunda operasyonel filo kiralama sektöründe olduğu gibi günlük kiralama sektöründe de iddaalı konumumuzu korumaktayız.

Hedefimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde belirleyerek onlara çözümler üreten ve en iyi hizmeti sunmaktadır.